Szef, który ufa czy kontroluje? Który typ jest lepszy?

Na polskim rynku można znaleźć dwa typy szefów: tych ufających oraz kontrolujących swoich pracowników. Okazuje się, że Ci pierwsi bardzo szybko i w większości zmieniają się w tych drugich. Dlaczego? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

W województwie podlaskim, jak i w całej Polsce pojawiają się dwa typy szefów. Są to osoby ufające, które dają swoim pracownikom dużą swobodę. Nie kontrolują ich, liczą na to, że sami z siebie wykonają powierzone im obowiązki, a wszystko będzie działało jak w zegarku. Niestety, w większości przypadków taki schemat się nie sprawdza. A tego typu szefowie szybko zmieniają się w tych kontrolujących. Wtedy, choćby cyklicznie sprawdzają to, czy poszczególne obowiązki zostały należycie wypełnione.

Szef, który ufa czy szef, który kontroluje?

Większość pracowników zdecydowanie woli współpracować z szefami ufającymi, którzy zostawiają im duże pole manewru. Niestety, wielu z nich wykorzystuje tę sytuację i nie wypełnia swoich obowiązków należycie. W takiej sytuacji, kiedy błędy wyjdą na jaw, szefostwo szybko zmienia się w tych kontrolujących, którzy weryfikują każdy krok. Trzeba przyznać, że to przysparza dużej ilości obowiązków, jednak jest to sposób na to, żeby zadbać o swoje interesy.

Jeżeli trafił Ci się zatem szef ufający – nie nadużywaj tego! Zawsze dawaj z siebie 100 procent, a na pewno tego nie pożałujesz i będziesz cieszyć się przyjazną atmosferą w miejscu pracy.

Szefowie, a branże, w których pracują

Okazuje się, że poszczególne typy szefów często są zależne od branży, w której ci się obracają. W firmach zajmujących się, na przykład handlem, konieczne jest cykliczne sprawdzanie swoich pracowników, ponieważ z ich powodu łatwo można stracić nawet stałych klientów, którzy poczują się zaniedbani.