Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej – dlaczego jest tak ważne?

Wbrew pozorom bardzo trudno jest zrobić dobre pierwsze wrażenie. Przede wszystkim nie każda osoba posiada wrodzoną charyzmę i niektórzy muszą się nad tym sporo napracować. Przekonaj się zatem, co możesz zrobić, aby wywołać dobre odczucia na rekruterze. Dlaczego jest to tak ważne?

Mieszkając w województwie podlaskim, musisz liczyć się z tym, że w procesie rekrutacji czeka Cię spora konkurencja. Warto zatem, żebyś już na rozmowie kwalifikacyjnej zrobił dobre pierwsze wrażenie, ponieważ to znacznie pomoże Ci wybić się na tle pozostałych kandydatów.

Dlaczego pierwsze wrażenie jest ważne? Efekt pierwszego wrażenia jest nazywany również efektem halo. Nasi rozmówcy mają tendencję do oceniania innych na podstawie ich mowy ciała, wyglądu, a przede wszystkim również nastawienia. Pewne cechy osobowości są zatem przypisywane z automatu. Warto zatem zrobić dobre pierwsze wrażenie, ponieważ może się ono za nami ciągnąć przez długi czas. Rekruter może zatem zniechęcić się do konkretnego pracownika w sytuacji, w której dana osoba nie spełni jego oczekiwań już na samym początku. Oczywiście to działa również w drugą stronę. Jeżeli kandydat spóźni się na spotkanie, może się okazać, że jego szanse na uzyskanie pracy marzeń są po prostu znikome.

Brak komentarzy

Napisz komentarz