Trudny klient? Żaden problem

Jak zdefiniować trudnego klienta? Dla jednych będzie to osoba wymagająca, natomiast dla pozostałych taka, która nie potrafi określić swoich oczekiwań, a przy tym zawsze wie lepiej od sprzedawcy. Ekspert w każdej dziedzinie rzeczywiście może stanowić niemałe wyzwanie. Z takimi klientami spotykają się także mieszkańcy województwa podlaskiego.

Co może mieć wpływ na zwiększającą się ilość wymagających klientów? Być może ma to związek z mediami społecznościowymi, gdzie w bardzo szybki i łatwy sposób można znaleźć wskazówki i informacje niemal na każdy temat. A w końcu nikt nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto, dlatego stara się dowiedzieć na konkretny temat jak najwięcej.

Jest kilka sytuacji sprzedażowych, które występują w handlu.

  • Pierwsza z nich nazywa się asertywną. W takim przypadku klient nie ma zbudowanej żadnej relacji ze spotkanym handlowcem, a poza tym nie ma względem niego żadnych oczekiwań.
  • Druga sytuacja to konsultacyjna. Wtedy właśnie klient potrzebuje porady.
  • Kolejna nazywa się ekspercką – osoba szuka eksperta, któremu już zaufał ktoś inny.
  • Jest jeszcze relacyjna, gdzie klient podąża za sprzedawcą, ponieważ go po prostu darzy sympatią.

Jednak aby dotrzeć do klienta nie wystarczy znać techniki sprzedażowej. Ważne jest to, aby być bardzo pewnym siebie. Niekiedy warto nawet zadawać pytania, które nie są łatwe i mogą zmienić punkt patrzenia na konkretny produkt i pokazać klientowi, że tak naprawdę potrzebuje on czegoś zupełnie innego.

Brak komentarzy

Napisz komentarz