Miasto i Gmina Supraśl obejmują obszar o powierzchni 187,85 km2 we wschodniej części powiatu białostockiego w województwie podlaskim. Miasto położone jest nad rzeką Supraśl, wśród lasów Puszczy Knyszyńskej, w odległości około 15 km od Białegostoku. Według danych z 1 stycznia 2013 miasto liczyło 4673 mieszkańców. Co ciekawe, dzięki walorom ekologicznym miasta, czystości powietrza, brakowi ośrodków przemysłowych, mikroklimatowi oraz znajdującym się w pobliżu Supraśla bogatym złożom borowin, w 1999 Supraśl uzyskał status uzdrowiska.

Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w Białymstoku i według stanu na koniec grudnia 2013 roku na terenie Miasta i Gminy Supraśl 1585 podmiotów gospodarczych prowadzi działalność. Wśród nich 216 reprezentuje branżę budowlaną, 178 przemysłową i 28 rolną. Reszta to firmy i zakłady usługowe oraz handlowe.

Jak wspomniano wyżej, na terenie miasta brak jest znaczącego przemysłu, który wpłynąłby na jakoś tamtejszego powietrza i przyczynił się do utarty uzdrowiskowej roli miasta. Rozwija się jedynie drobny przemysł włókienniczy, odzieżowy, drzewny i ceramiczny (głównie rzemiosło), praca Supraśl. Obecnie najważniejszym elementem lokalnej ekonomii jest turystyka i działalność uzdrowiskowa, które nie tylko generują wiele miejsc pracy, ale również generują bardzo duże przychody. Pracę w Supraślu znaleźć mogą pracownicy gastronomii, hotelarstwa, specjaliści z branży medycyny oraz rehabilitacji.

Brak komentarzy

Napisz komentarz